Kovos Menų Nauda Protui ir Sveikatai

Šiais laikais vyrauja daug kovos menų tiek mažiems, tiek ir dideliems. Internete apstu sporto klubų reklamų, kurie siūlo treniruotes ne tik pažengusiems, tačiau ir pradedantiems, kurie iš arčiau nori susipažinti ir suprasti, kodėl kovos menai yra taip vertinami visame pasaulyje.

Kovos menų nauda

Kodėl Žmonės Renkasi Kovos Menus?

Internetinėje paieškoje įvedus “kovos menai” akys tiesiog raibsta nuo įvairiausių sporto klubų, informacinių šaltinių apie karate, boksą ar kitą kovos meną. Vėliau, jus seka reklamos apie siūlomas treniruočių nuolaidas ir įvairius kitus pasiūlymus, taigi, nenuostabu, kad tai gundo.

Pasak reklamos agentūros – Addad.lt, kovos menai Lietuvoje tampa vis populiaresniu sportu ir konkurencija vis auga, dėl šios priežasties, nepriklausomai nuo lokacijos ar siūlomo kovos meno, sporto klubai samdo reklamos specialistus.

Kokia Yra Kovos Menų Nauda?

Kovos menai tinka visiems. Vienas iš geriausių dalykų, susijusių su kovos menais, yra tai, kad jis yra labai platus ir apima daugybę technikų, o tai reiškia, kad kiekvienas gali rasti tai, kas jam tinka. Taigi, nesvarbu, ar esate vyras, moteris, jaunas, senas, ar esate fiziškai aktyvus, ar ne – galite rasti tai, kas jums patinka.

  • Kovos menai yra veiksmingi ir realistiškose situacijose. Pavyzdžiui, tikriausiai nepateksite į realią situaciją, kurioje savo karatė įgūdžius panaudosite taip pat, kaip juos naudojate treniruotėse, tačiau, kita vertus, kovos menai yra tokie įvairūs, kad jie tikrai vienu ar kitu momentu gali puikiai pasitarnauti kasdieniniame gyvenime.
  • Kovos menai yra puiki viso kūno kardio treniruotė. Jie suaktyvins kiekvieną jūsų kūno dalį – nuo galvos iki kojų pirštų – taip galite sudeginti iki 1000 kalorijų per vieną valandą (priklausomai nuo kovos meno).
  • Padidėjęs pasitikėjimas yra tai, ką mėgsta įvairaus amžiaus žmonės, užsiiminėjantys kovos menais. Įgūdžių praktikavimas, tobulėjimas pagerina savęs įvaizdį ir suteikia pasitikėjimo.
  • Pasikartojantys judesiai, tokie kaip aukšti smūgiai, žemos stovėsenos, įmantrus kojų darbas ir manevravimas ant žemės, pagerina lankstumą ir mobilumą, o tai naudinga jūsų sveikatai. Pagerinta laikysena, geresnė judėjimo laisvė, sumažėjęs raumenų skausmas ir įtampa, sumažėjusi traumų rizika – tai yra lankstumo, įgyto kovos menų treniruotėse, dėka.
  • Kovos menai taip pat gali padėti ugdyti socialinius įgūdžius. Taip yra dėl komandinės aplinkos. Dirbate kartu su žmonėmis, turinčiais tų pačių tikslų kaip ir jūs, kartu mokotės ir augate. Tai ypač naudinga vaikams. Kovos menų pamokose jie galės išmokti spręsti konfliktus, susirasti naujų draugų.
  • Ar žinojote, kad kovos menai gali padėti sumažinti stresą? Dažnai tai pasiekiama sutelkiant dėmesį į dabartį ir dalykus, kuriuos galite kontroliuoti. Daugelis kovos menų formų taip pat pabrėžia visišką savo kvėpavimo ir minčių kontrolę. Tai darydami įgyjate įgūdžių, kuriuos galima pritaikyti visose gyvenimo srityse. Kuomet esate labiau susikaupę ir pasitikintys savimi, o mintys aiškesnės, jūs taip pat pašalinate stresą daugelyje kitų gyvenimo sričių.

Kovos menai, labiau nei bet kokia kita sporto šaka, padės jūsų protui susikaupti ir labiau vertinti supantį pasaulį, suprasti jūsų mintis, norus ir tuo pat metu turėti smagią treniruotę, kurioje gerai jausitės. 

Taigi, kuomet sužinojote apie kovos menų naudą ne tik kūnui, bet ir sielai, pabandykite užsirašyti į pirmąją treniruotę ir atraskite save iš naujo.

Taip pat rekomenduojame susipažinti su Aikido teikiamais privalumais.

Kodėl Verta Išbandyti Aikido Kovos Meną?

Aikido yra vienas iš labiausiai žinomų kovos menų pasaulyje, į kurį įsitraukia vis daugiau žmonių visame pasaulyje. Tačiau, kyla klausimas, ar Aikido yra naudingas kovos menas?

Aikido kovos menas

Kas yra Aikido?

Su šiuo kovos menu nesusidūrusiam žmogui tai gali pasirodyti vienas iš keisčiausiai atrodančių kovos menų. Taip, šis kovos menas tikrai yra išskirtinis nuo labiau išpopuliarėjusių kovos menų, tokių kaip Muay Thai.

Aikido apytiksliai išverstas kaip „darnios dvasios kelias“ ir jį įkūrė Morihei Ueshiba maždaug 1942 metais. Šis kovos menas pagrįstas aikido mokiniu, kuris savo protu ir kūnu susilieja su užpuoliko energija vienu harmoningu judesiu.

Paprasčiau, tai reiškia, kad aikidodistas paima užpuoliko energiją ir ją nukreipia, todėl ji išnyksta. Galutinis rezultatas yra grakštus tarytum kovos meno šokis, į kurį gražu žiūrėti.

Kokie Praktiniai Savigynos Būdai Naudojami Aikido?

Aikido daugeliu atžvilgių yra panašus į dziudo, nes šiame kovos mene yra naudojama užpuoliko energija. Aikido naudoja sukamuosius ir sferinius judesius, kad nukreiptų užpuoliko energiją, dažnai naudojami užlaužimai.

Štai keletas populiaresnių metodų ir jų apibūdinimai:

Ikkyo Osae – šią techniką iš tikrųjų naudoja policijos pareigūnai visame pasaulyje, o joje naudojamas pusiausvyros sulaužymo ir užpuoliko rankos alkūnės sąnario valdymo derinys. Tai labai galinga technika, kuri veikia prieš bet kurį užpuoliką.

Shomen-Irimi-Nage – tai turbūt viena iš labiausiai žinomų ir galingiausių Aikido technikų, kurią būtų galima apibūdinti kaip techniką iš profesionalių imtynių.

Tenchi – Nage – metimas, kuris iš principo yra labai panašus į dziudo metimą Osoto Gari. Šis veiksmas pažeidžia užpuoliko pusiausvyrą ir parklupdo jį ant grindų.

Kote – Gaeshi – turbūt viena iš labiausiai žinomų ir įspūdingiausių Aikido technikų. Iš esmės tai yra riešo surakinimas su metimu. Riešas yra pasuktas į išorę, todėl užpuoliko kūnas verčiamas sekti paskui save, o tai dažnai lemia tai, kad užpuolikas daro pilną salto.

Ar Aikido Veikia Savigynai?

Galima drąsiai teigti, kad Aikido yra efektyvus būdas sprendžiant kai kurias realias savigynos situacijas.

Šis kovos menas daugelį metų turėjo blogą įvaizdį, kadangi tai yra išskirtinis kovos menas. Tačiau, vis labiau ši sritis yra nagrinėjama, ja domimasi ir bandoma pritaikyti tiek saviugdos, tiek savigynos metodams. Iš Aikido galite išmokti puikių dalykų, kurie gali padėti jaustis saugiau ir apsiginti gatvės kovoje.

Aikido praktika moko vengti žalos, bandoma išvengti konfliktų ir neleidžiama, kad užvaldytų pyktis.

Aikido Nauda Psichologinei ir Fizinei Sveikatai

Aikido moko jus kūno ir erdvės suvokimo. Nors aikido praktikoje nėra varžybų, rungtynių ar sparingo, tai gali būti fiziškai ir protiškai sudėtinga. Partneriai mokosi treniruotis taip, kad būtų užtikrintas saugumas ir išvengta traumų.

Aikido praktika yra funkcinės treniruotės, gerinančios proto ir kūno koordinaciją, formą, taikoma kasdieninėje veikloje. Pabrėžia natūralų judėjimą ir naudoja minimalias pastangas atlikti tam tikras technikas. Ši praktika mažina raumenų įtampą ir padidina judėjimo laisvę.

Aikido judesiai yra grakštūs ir sklandūs, juos gali praktikuoti bet kokio amžiaus žmogus.

Tiesą sakant, tai dažnai tampa nuolat besikeičiančiu, visą gyvenimą trunkančiu fiziniu aktyvumu. Dėl daugialypio Aikido praktikos pobūdžio daugelis mokinių patiria pagerėjusį energijos lygį ir gerovės jausmą.

Aikido praktika skatina savirealizaciją ir didesnį savęs suvokimą. Mokydamasis ir taikydamas Aikido metodus su savo partneriu, jūs sužinosite apie save, įskaitant savo reakciją į kitus ir konfliktus. 

Aikido treniruotėse galite rasti įgūdžių ir pasitikėjimo pozityviai spręsti kasdienius konfliktus. Patobulinus savo reakciją į stresą ir spaudimą fizinio lavinimo metu, galima prisitaikyti prie iššūkių gyvenime ir santykiuose su kitais. Ši praktika gali padėti ugdyti pasitikėjimą.

Kuo ilgiau praktikuojatės, tuo stipresnis poveikis emociniam „aš“, galintis padidinti jūsų empatiją ir emocinį intelektą. Reikli abipusė puolimo ir atsako praktika tarp partnerių ugdo šias savybes. Palaipsniui nuolat treniruodamiesi galite prisitaikyti prie partnerio judėjimo, rasti harmoningą kelią, sukurti ryšio ir vienas kito supratimo jausmą.

Daugiau apie Aikido privalumus – skaitykite čia.

Nesmurtas yra galingas ir teisingas ginklas, kuris pjauna nesužeisdamas ir pakelia jį valdantį žmogų. Tai kardas, kuris gydo“. Martinas Lutheris Kingas jaunesnysis.

Aikido Praktikavimo Privalumai

Daugeliui aikido yra daugiau nei tik savigynos sportas. Tai priemonė tapti visapusišku asmeniu, kurio buvimas naudingas tiek bendruomenei, tiek sau.

Praktikuodamas Aikido galite suprasti, kokia didžiulė jo nauda. Tiesą sakant, pradėjus praktikuoti Aikido galima tikėtis gausybės privalumų ir geriausia yra tai, kad šie privalumai turės ilgalaikės teigiamos įtakos jūsų gyvenimui.

Žemiau esančiame sąraše pateiksime keletą privalumų, kurių galite tikėtis, jei pradėsite praktikuoti Aikido kovos meną. Tikimės, kad jie suteiks jums aiškesnį supratimą apie tikrąją Aikido naudą.

Aikido privalumai

Aikido Nauda Jūsų Organizmui ir Gyvenimui

Geresnė pusiausvyra. Aikido pozos ir judesiai ugdo raumenų jėgą ir stabilumą, o tai natūraliai gerina pusiausvyrą. Jei turite pusiausvyros problemų, pirmosios kelios pamokos tikriausiai bus sunkios, tačiau kai jūsų jėgos padidės, pastebėsite, kad jūsų pusiausvyra taip pat pradeda gerėti.

Geresnė laikysena. Jei kada nors stebėjote Aikido užsiėmimą, pastebėsite, kad visi stovi labai tiesiai ir visos praktikos metu išlaikoma puiki laikysena. Taip yra todėl, kad Aikido treniruotės reikalauja geros laikysenos. Praktika daro stebuklus stiprindama nugarą ir kaklą. Vykstant treniruotėms, jūsų nugaros ir kaklo raumenys bus išvystyti ir sustiprinti, o tai taip pat puikiai tinka laikysenai gerinti.

Padidėjęs atidumas. Aikido yra kovos menas, pagrįstas mokymu bendrauti su supančiu pasauliu. Aikido mokiniai mokomi praktikuoti technikų ir savirefleksijos. Mokymasis, kaip judėjimas ir jėga gali pasisemti iš aplinkos ir kaip įsilieti į didesnę dalykų schemą, gali efektyviai padidinti savimonę.

Padidėjęs pasitikėjimas. Tobulėjant mokinių Aikido įgūdžiams, jie paprastai labiau pasitiki savimi. Dėl šios priežasties vaikai, kenčiantys nuo pasitikėjimo problemų, dažnai skatinami įsitraukti į Aikido. Tai taip pat suteikia problemų turintiems vaikams produktyvumo ir atitraukia juos nuo kasdienių stresų.

Disciplina. Aikido meno mokymasis reikalauja laiko ir nuoseklios praktikos. Tam, kad mokinys progresuotų, jis turi būti įsipareigojęs, o tam reikia disciplinos. Kuo labiau mokinys įsitrauks, tuo daugiau disciplinos jis išmoks.

Atsipalaidavimas. Norėdami praktikuoti Aikido meną, mokiniai turi įgyti tinkamą mąstymą. Reikalingas atsipalaidavęs ir aiškus požiūris. Tai suteikia įgūdžių, reikalingų atsipalaiduoti ir atitrūkti nuo streso.

Dvasinis ir protinis aiškumas. Aikido moko keisti požiūrį. Šios kovos meno instruktoriai mano, kad norint valdyti Aikido, reikia apgalvoti savo mintis, nuostatas ir jausmus. Mokiniai aktyviai mokomi išvalyti savo mintis ir ryžtingai atlikti praktiką.

Ramus elgesys stresinėse situacijose. Aikido nėra konkurencijos. Mokiniai nuolat mokomi, kad Aikido, nors ir yra savigynos praktika, niekada negali būti naudojama piktybiškai. Naudojant Aikido technikas, žmogus turi turėti vidinės ramybės jausmą ir visiškai kontroliuoti save. Šio įgūdžio išmokimas moko išlaikyti ramybės jausmą net ir stresinėse situacijose.

Tai tik keletas fizinių ir dvasinių Aikido privalumų. Galima daryti prielaidą, kad pradėjus praktikuoti Aikido, jūsų gyvenimas ir požiūris į jį niekada nebus toks, koks buvo.

Pasidomėkite, kur šalia jūsų vyksta Aikido užsiėmimai ir išbandykite šį kovos meną.

Aikido ir Kitų Kovos Menų Palyginimas

Aikido labai skiriasi nuo bokso ar mišrių kovos menų ir net keliais atžvilgiais skiriasi nuo kitų tradicinių Azijos kovos menų, tokių kaip karatė, taekwondo, dziudo, džiudžitsu ar kendo. Visi šie menai orientuoti į konfliktą, kurį sukelia kito žmogaus puolimas – skirtumas yra jūsų atsakas į išpuolį.

Vienas iš pagrindinių skirtumų yra tai, kad Aikido yra “Do” – būdas, o daugelis senojo stiliaus menų yra “Jutsu”, o tai reiškia metodiką.

Kovos menuose terminas “Jutsu” vartojamas kalbant apie kovoje naudojamas technikas ir strategijas. Priesaga “Do” naudojama numatant, kad mokymuose daugiausia dėmesio skiriama praktikuojančio charakterio ugdymui.

Aikido palyginimas

Kuo Aikido Skiriasi Nuo Kitų Kovos Menų?

Aikido yra menas priimti kito žmogaus puolimą ir neutralizuoti jo efektyvumą nukreipiant jį taikiu ir nesmurtiniu būdu.

Aikido gimė iš Morihei Ueshibos skirtingų kovos menų meistriškumo ir jo filosofinių pažiūrų derinio. Šis kovos menas leidžia žmogui susidoroti su ataka ar problema, atsižvelgiant į užpuoliko saugumą. Aikido tikslas yra nesmurtinė konfrontacijos pabaiga.

Aikido Palyginimas Su Populiariaisias Kovų Menais

Aikido ir boksas. Boksas yra olimpinė sporto šaka, kurioje du kovotojai kovoja vienas su kitu, naudodami smūgius. Šis kovos menas siekia graikų ir romėnų laikus. Yra keletas būdų, kaip laimėti bokso rungtynes: techninis nokautas („TKO“), kai vienas iš kovotojų negali užbaigti rungtynių, nokautas („KO“), diskvalifikacija arba teisėjo sprendimas baigti.

Aikido nėra sportas ir jo tikslas yra išvengti rimtų traumų tiek jums, tiek jūsų užpuolikui.

Aikido ir Brazilijos džiudžitsu. Brazilijos džiudžitsu yra kovinė sporto šaka, kurioje pagrindinis dėmesys skiriamas kovai ant žemės. Aikido praktikuoja tiek stovėjimo, tiek sėdėjimo judesius.

Kaip sporto šaka, Brazilijos džiudžitsu turi turnyrus ir medalius. Yra daug taisyklių ir tam tikri judesiai neleidžiami.

Aikido yra nekonkurencinis ir yra praktikuojamas savęs tobulinimui ir veiksmingai savigynai.

Aikido ir dziudo. Aikido ir dziudo buvo vystomi maždaug tuo pačiu metu. Jie abu kilę iš senojo stiliaus džiudžitsu.

Tarp Aikido ir dziudo yra du pagrindiniai skirtumai. Pirma, dziudo yra sportas ir turi turnyrus bei medalius. Yra daug taisyklių, reglamentuojančių rungtynes, o tam tikri judesiai neleidžiami. Aikido nėra sportas, turintis turnyrus.

Antra, dziudo treniruotėse dalyvauja vienas puolėjas – vienas gynėjas, o atakos vyksta iš priekio. Aikido gali būti daugiau nei vienas užpuolikas ir atakos gali kilti iš bet kurios pusės.

Aikido ir karate. „Karate“ japonų kalba reiškia tuščią ranką. XX amžiuje šis terminas buvo plačiai paplitęs kaip bendras kovos menų terminas.

Karate sporto šaka, priklausomai nuo stiliaus, gali būti tradicinė arba moderni. Tradicinis karate buvo sukurta kaip savigynos mokymo programa Ryukyu salose į pietus nuo Japonijos ir daugiausia dėmesio skiriant blokams ir smūgiams.

Tradicinis karatė gali būti filosofinis menas savo praktikuojantiems žmonėms, labai panašus į kitus tradicinius japonų kovos menus, tokius kaip Aikido.

Ar Aikido Tau Tinka?

Skirtingai nuo daugelio kitų kovos menų, fizinė jėga, dydis ir amžius turi nedidelį poveikį žmogaus gebėjimui efektyviai ir sėkmingai praktikuoti Aikido.

Šis kovos menas remiasi priešininko impulso nukreipimu, o ne smūgio ar spyrio jėga ir poveikiu. Dėl šios priežasties yra labai mažai fizinių apribojimų, kurie trukdytų praktikuoti Aikido.

Jeigu domina šis sportas, susipažinkite su Aikido privalumais.